Правила гри в бадмінтон

Бадмінтон – досить популярна спортивна гра, що входить до програми літніх Олімпійських ігор. Під час матчу гравці, що знаходяться на корті, низкою подач відправляє з великою швидкістю спеціальний снаряд – волан – через сітку. Його потрібно відправити на бік супротивника так, щоб він торкнувся землі, і водночас не допустити падіння на своїй половині.

Відбувся бадмінтон від старовинної індійської гри «пуна», якою захопилися англійські офіцери. У 1873 році в Англії було відкрито спеціальний ігровий майданчик, а через двадцять років вперше було створено і прийнято зведення правил бадмінтону. З того часу вони неодноразово змінювалися.

Ракетка для бадмінтону та волан – основний інвентар бадмінтону. Волан є снарядом з круглої головки і «спіднички». На аматорських матчах використовують пластикові снаряди, у професійних турнірах – волани із натуральних матеріалів. Головка виготовляється з пробки, а «спідничка» з гусячого пір’я. Вага снаряда становить від 4,7 до 5,5 г.

Рукоятки ракеток виготовляються із дерева, металу, різних видів пластику. Для удару призначається поверхня із переплетених струн синтетичного чи натурального (жили тварин) походження.

Розміри, вага, кріплення та інші особливості виготовлення інвентарю суворо регулюються.

Матчі відбуваються на корті – спеціально розміченому полі. На ньому виділяють сітку та кілька ділянок, які ідентичні по обидва боки від неї:

  • бічні лінії подачі;
  • задня лінія;
  • серединна лінія;
  • дальня лінія;
  • правий квадрат;
  • лівий квадрат;

Корт розмічається добре помітними світлими лініями (білого або жовтого кольору) завширшки 4 см. Розміри поля становлять 13,4 на 5,18 (для парних ігор – 6,10) метрів. Параметри сітки для бадмінтону – 0,76 на 6,1 м, а розміри вічок – 15 на 15 або 20 на 20 см. Вона встановлюється на висоті 1,5 метра від поверхні.

Гейм у бадмінтоні

Кожен матч складається з двох чи трьох партій – геймів. Початку гри передує жеребкування, і його переможець може вибрати бажану сторону корту, а також з чого почати гейм – з подачі або прийому.

Суперники під час матчу змінюються сторонами у трьох випадках:

  • після закінчення першої партії;
  • після закінчення другої партії без виграшу однієї зі сторін;
  • у третьому гейм після набору одним гравцем 11 очок.

Подача здійснюється по діагоналі на полі суперника. Затримка, неправдиві рухи не допускаються, не можна виходити зі свого квадрата, відриватися від землі, наступати на лінії. Подача в бадмінтоні не є ударом, що атакує, тому його траєкторія – знизу вгору.

Гейма розділені перервами по 2 хвилини. Також, якщо одна сторона набрала 11 очок, гравцям надається хвилинна перерва.

Дискваліфікація у бадмінтоні

Судить матч і стежить за виконанням суперниками правил гри та поведінки суддя на вежі.

Провини під час матчу караються фолом (наприклад, вибивання волана за межі корту, торкання руками або ракеткою сітки), також гравцям заборонено:

  • робити навмисні затримки або зупиняти гру;
  • залишати поле під час геймів;
  • спізнюватися після перерв;
  • проводити будь-які маніпуляції з воланом зміни швидкості польоту;
  • вчиняти порушення, що караються фолом;
  • ображати суперника, суддів, глядачів.

Якщо суддя помітить порушення, він показує порушнику жовту картку. Якщо гравець надалі вчинятиме провини, суддя показує червону картку. Показ двох червоних карток є підставою для обов’язкової доповіді Головному судді, яка може ухвалити рішення щодо дискваліфікації гравця.

Також дискваліфікувати гравців можуть через неспортивну поведінку поза спортивним полем.

До якого рахунку ведеться гра у бадмінтоні

Гейм складається з розіграшів – низка ударів від подачі до виходу волана з гри. За перемогу у розіграші зараховується одне очко.

Переможцем гейму стає сторона, яка перша набрала 21 очко за умови, що різниця з суперником становить 2 очки. Матч виграє той, хто здобув перемогу у двох геймах. У геймі можна набрати максимум 30 очок – навіть якщо один із суперників отримав 29, а другий 30, то переможцем стає другий. До набору 30 різниця повинна становити два очки, наприклад, 22 та 20, 23 та 25, 19 та 21.